Sevgili takı dostları, bu haftaki makalemi ” miyuki nedir” son zamanların trend takısı miyuki boncuklara ayırmak istedim. Zira nedir bu miyuki? Niye bu kadar pahalı? Gerçekten değerli mi? gibi sorularla sıkça karşılaşmaya başladım.

Miyuki’nin Tarihi

Miyuki 1949 yılında Japonya’nın Hiroshima kentinde kurulmuş dünyanın en kaliteli kum boncuk üreticisi olarak biliniyor.
Aaaa Hiroshima şu atom bombasının atıldığı yermi? Diye bir soru soracağınızı da biliyorum. Evet aynen orası. Ama konumuz insanlık tarihinin bu yüz karası olayı değil tabii ki.

Miyuki boncuk hammaddesi sadece Hiroshima bölgesinde çıktığı için Japonlara özgü bir takı malzemesi olarak piyasada yerini aldı miyuki. Japonların teknolojideki ustalığından olsa gerek, hammaddesi cam cürufu tarzından olan bu taş ve boncuklar birbiriyle özdeş renk ve özelliklerde olması, ebatlarında belli bir standardın oturmuş olması takı ustalarının dikkatini çekmesine neden olmuştur.

Tasarladığımız miyuki takıları mağazamızda incelemeyi unutmayın!

Miyuki Neden Çok Pahalı?

Çok küçük ebatlarda oluşu, renk ve taş yapısının birbirine özdeş olması miyuki ürünlerini değerli yapar. Kum boncuk sınıfından sayılan miyuki boncuklar aslında  hepsi aynı ebatta kum tanesi kadar küçük birer taştan ibarettir. Piyasada pahalı olmasının ana sebebi de budur zaten.

Miyuki taşlı ve miyuki boncuklu tasarımlar sabır isteyen tasarımlardır. Çünkü kum kadar küçük taşların yan yana dizilmesi hiç de kolay bir şey değil, iğne ile kuyu kazmak gibi zahmetli bir iş. Hammaddesi zaten pahalı olan miyuki takıların üzerine sabır gerektiren işçilik ve harcanan zamanda bedel olarak eklenince ortaya pahalı bir ürünün çıkması kaçınılmaz oluyor.

Teknoloji ve sanayileşmenin geldiği nokta miyuki işlemeciliğini ve hammadde üretimini biraz daha kolaylaştırdığından fiyatını daha makul seviyelere çekmiştir. Ancak bu noktada sahte ürünlere de dikkat etmek gerekiyor. O yüzden miyuki adıyla satılan takı aslında miyuki boncuk ve miyuki taşlarla üretilmemektedir. Günümüzde  altının ve gümüşün sahtesini piyasaya sürme cesaretini gösteren sahteciler, sahte miyukileri de kolayca üretebiliyor.  Bu yüzden miyuki takı alırken temkinli olmakta fayda var.

Peki Nasıl Anlayacağız Miyukinin Sahtesini?

Aslında dikkatli bakıldığında boncukların şekli ve rengi sahtesini ele verir. Gerçek miyuki ile yapılan takılarda boncuk ebatları aynı standardı koruduğu için diziliş sırası da kusursuz ve aynı hizada olur. İşlenen desenlerde hata olmaz. Ama sahte ürünlerde hem ebat hem renk uyumu korunamadığı için diziliş sırası bozuk, renk uyumunda hatalar açıkça gözle görülebilir.
Yine de gerçek miyuki takıları ustalarından, malzemelerin de güvenilir firmalardan alınmasında fayda var.

Miyuki Takıyı Kimler Yapabilir?

Takı tasarım, genç-yaşlı, erkek-kadın herkesin keyifle ilgilendiği bir hobi sanatıdır. Miyuki de, doğru malzeme ve renk seçimi yapılırsa son derece profesyonel sonuçlar ortaya çıkar.Sosyal medya aracılığıyla bilgiye ulaşmak, neyin nasıl yapıldığını öğrenmek artık çok kolay, ancak miyuki denince işin içine sabır girdiğini de unutmamak gerekir.

Miyuki Hangi Takılarda kullanılır?

Miyuki el emeği takıların vazgeçilmez malzemesidir. Artık dünyanın birçok farklı bölgesinde miyuki takıları görmek mümkün. En basit ve kolay tasarıma miyuki bileklik yaparak başlanabilir. Günümüzde bileklik, halhal ve kolye uçları yapımında miyuki taşların kullanıldığını görsek de süs eşyaları, hatta portre ve tablolar da yapılmaya başlanmıştır.

Miyuki ile takı yapımında  birçok örgü tekniği kullanılabilir. Dik açı örgü tekniği, peyote örgü tekniği, kare örme tekniği, balıksırtı örgü tekniği bunlardan bazılarıdır.

İp ve deri ve başka malzemelerle birlikte kullanılarak tasarımlar yapılabileceği gibi, sadece miyuki boncuklar kullanılarak bileklik vb. takılarda yapılmaktadır.

Sadece miyuki boncuklar ile yapılan takılar o kadar göz kamaştırıcı durur ki uzaktan bakıldığında onu gümüş ya da altın birer mücevher olduğu izlenimi verir.

Miyuki boncuk nedir makalemi beğendiyseniz veya daha fazla merak ettiğiniz konu var ise yorum yapmayı unutmayın.
Diğer yazılarımı Makaleler sayfasından takip edebilir, İnstagram ve Facebook sayfalarımı beğenebilirsiniz.

Sevgiyle kalın.

22 yorum “Miyuki Boncuk Nedir?

 1. Sebnem kut dedi ki:

  Yüzüğünü kullaniyorum orjinal diye aldim ama karardi sabul veya dezenfektandan olabolirmi nasil temizlenir tskr

  1. takihanem dedi ki:

   Merhaba Şebnem Hanım,
   Maalesef son zamanlarda resmi distribütörden orijinal diye aldığımız Miyukilerde bile kararma/solma sorunları yaşamaya başladık.
   Japon üretici firmada yada Türkiye’ye getiren firmada bir problem var.
   Ayrıca ürünleri kullanırken mümkün mertebe krem, deterjan, parfümden vb. kimyasal temasından kaçınınız.

 2. Name dedi ki:

  Çok bilgilendirici bir yazı emeğinize sağlık. Merak ettiğim bir şey var, altın kolyelerimle kombinlemek için 24 ayar altın kaplama miyuki boncuktan satın alıp takı yapmayı planlıyorum ancak renginin solmasından endişeleniyorum üstelik fiyatı da diğer miyukilere göre daha pahalı. Acaba gerçek altınla mı kaplanıyor, rengi zamanla soyulup solar mı ve orijinal miyukiyi nereden temin edebilirim? Şimdiden çok teşekkürler 🙂

  1. takihanem dedi ki:

   Değerlendirmeniz için çok teşekkürler 🙂 Altın kaplama miyukiler de solma olmaz fakat taklit miyuki olması halinde solma, dökülme vb. sorunlarla karşılaşmak kaçınılmazdır. Gerçek altınla kaplanmıyor özel bir kimyasal ile 24 ayar altın görünümü veriliyor uluslararası miyuki kodu DB34’dür. Gerçek altınla ile çalışmak istiyorsanız Kuyumcu Kent’te bulunan altın atölyelerinden 11/0 ebatında gerçek miyuki boncuklarla birebir uyumlu altın boncuk üretimi yapılmaktadır. Oradan temin ederek gerçek miyuki boncuklarla birlikte çalışabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz ?

 3. yasmin dedi ki:

  yaziniz icin tesekkurler , merak ettigim gercek renkli miyuki boncuklarinjn rwngi zamanla soyulur mu, gecen yil alip bugun calismaya basladigim bir modelde kullanacagim lila renk boncugun gri renge soyuldugunu gordum, sahte mi buncuk acaba

  1. takihanem dedi ki:

   teşekkürler ? Orjinal Miyuki boncuk soyulmaz ve rengi solmaz. Büyük ihtimal almış olduğunuz miyuki orijinal değil.

  2. Ahu öztaş dedi ki:

   Cok aydinlatici yazi olmuş👏👏

   1. takihanem dedi ki:

    teşekkürler 🙂

 4. Yusufzafer dedi ki:

  Miyuki boncuk ile kum boncuk arasındaki farkı merak ettiğim için okudum yazınızı, açıkkayıcı ve bilgilendirici olmuş, kaleminize emeğinize sağlık… 🙂

  1. takihanem dedi ki:

   teşekkürler ?

 5. İlkay Çaylı dedi ki:

  Ne güzel anlatmışsınız, kaleminize sağlık. İzniniz olursa yazınızı sayfamda paylaşabilir miyim ?

  1. takihanem dedi ki:

   güzel yorumunuz için biz teşekkür ederiz. tabi ki paylaşabilirsiniz 🙂

 6. Şahsene özer dedi ki:

  Çok güzel yazı boncuk ve emek hakkında aydınlatmanız için teşekkürler izniniz olursa bende paylaşabilirmiyim sizden bahsederek teşekkürler

  1. takihanem dedi ki:

   güzel yorumunuz için biz teşekkür ederiz. tabi ki paylaşabilirsiniz 🙂

 7. Kübra dedi ki:

  Merhaba,
  Miyuki boncuktan yapılmış bir kolye aldım. Aldığım gün duşa girdim ve hafif pul gördüm tenimde. Miyuki boncuk solar mı?

  1. takihanem dedi ki:

   Merhabalar, gerçek Miyuki boncuk solmaz ve rengi bozulmaz. Almış olduğunuz ürün Miyuki olmayabilir veya taklit ürün olabilir. Miyuki takı olsun olmasın hijyen açısından, boncuklu hiç bir takı ile duşa girilmemesi tavsiyemizdir.
   Saygılarımızla

 8. Figen Kaya dedi ki:

  Aydınlattığınız için Teşekkür ederim ???

  1. takihanem dedi ki:

   rica ederiz ?

 9. Betul dedi ki:

  Emeğinize sağlık güzel bi makale olmuş teşekkürler

  1. takihanem dedi ki:

   teşekkürler ?

 10. Beyza Samiye dedi ki:

  yazı için teşekkürler.

  1. takihanem dedi ki:

   ben teşekkür ederim ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir