Bu makalemizde son zamanların trend takısı Miyuki’nin Miyuki nedir, Miyuki neden pahalı gibi sorulara cevap bulacağız. Zira nedir bu miyuki? Niye bu kadar pahalı? Gerçekten değerli mi? gibi sorular sıkça sorulmaya başladı.

Miyuki’nin Tarihi

Miyuki 1949 yılında Japonya’nın Hiroshima kentinde kurulmuş dünyanın en kaliteli kum boncuk üreticisi olarak biliniyor. Miyuki boncuk hammaddesi sadece Hiroshima bölgesinde çıktığı için Japonlara özgü bir takı malzemesi olarak piyasada yerini aldı. Japonların teknolojideki ustalığından olsa gerek, hammaddesi cam cürufu tarzından olan bu boncuklar birbiriyle özdeş renk ve özelliklerde olması, ebatlarında belli bir standardın oturmuş olması sebebiyle takı ustalarının dikkatini çekmesine neden olmuştur.

Miyuki Neden Çok Pahalı?

Miyuki boncuğun çok küçük ebatlarda oluşu, renk ve taş yapısının birbirine özdeş olması boncuk üretimini zorlaştırdığından dolayı miyuki ürünleri değerli ve pahalıdır. Kum boncuk sınıfından sayılan miyuki boncukların aslında  hepsi aynı ebatta kum tanesi kadar küçük birer taştan ibarettir. Miyuki taşlı ve miyuki boncuklu tasarımlar sabır isteyen tasarımlardır. Hammaddesi zaten pahalı olan miyuki takıların üzerine sabır gerektiren işçilik ve harcanan zamanda bedel olarak eklenince ortaya pahalı bir ürünün çıkması kaçınılmaz oluyor. Teknoloji ve sanayileşmenin geldiği nokta miyuki boncuk üretimini biraz daha kolaylaştırdığından fiyatını daha makul seviyelere çekmiştir. Ancak bu noktada sahte ürünlere de dikkat etmek gerekiyor. O yüzden miyuki adıyla satılan her takı aslında miyuki boncuk ve miyuki taşlarla üretilmemiş olabilir. Günümüzde  altının ve gümüşün sahtesini piyasaya sürme cesaretini gösteren sahteciler, sahte miyukileri de kolayca üretebiliyor.  Bu yüzden miyuki takı alırken temkinli olmakta fayda var.
miyuki boncuk - toho boncuk karşılaştırma - artbeads
miyuki boncuk - toho boncuk karşılaştırma - artbeads

Peki Nasıl Anlayacağız Miyukinin Sahtesini?

Miyuki boncukları, yüksek kaliteli ve orijinal malzemelerden üretilir. Ancak, sahte miyuki boncuklarının da piyasada bulunduğunu unutmamak gerekir. Sahte miyuki boncuklarının kalitesi ve boyutları orijinal ürünlerle aynı olmayabilir. Bu nedenle, Miyuki boncuklarının sahte olup olmadığını anlamak için aşağıdaki ipuçlarını takip edebilirsiniz:

 1. Satın alma kaynağına dikkat edin: Miyuki boncuklarını yalnızca güvenilir satıcılar veya distribütörlerden satın alın.

 2. Boyutlara dikkat edin: Miyuki boncuklarının boyutları, standart boyutlarda üretilir. Eğer boncuklar standart boyutlardan çok farklı boyutlarda ise, sahte olma ihtimali yüksektir.

 3. Renklere dikkat edin: Orijinal Miyuki boncukları, canlı ve net renklere sahiptir. Sahte boncuklar genellikle mat ve soluk renklere sahiptir.

 4. Yüzey kalitesine dikkat edin: Miyuki boncukları, düzgün bir yüzeye sahip olmalıdır. Sahte boncuklar ise yüzeyleri pürüzlü veya çizikli olabilir.

 5. Fiyatlara dikkat edin: Orijinal Miyuki boncukları, diğer boncuklara göre daha pahalıdır. Eğer fiyatı diğer satıcılardan çok daha düşükse, sahte olma ihtimali yüksektir.

Bu ipuçlarını takip ederek, Miyuki boncuklarının sahte olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Miyuki Takıyı Kimler Yapabilir?

Miyuki boncuk takı yapımı, her seviyeden takı tasarımcısı veya takı yapımına meraklı kişiler tarafından yapılabilir. Miyuki boncukları ile yapılan takılar genellikle örgü veya dokuma teknikleri kullanılarak yapılmaktadır. Bu tekniklerin öğrenilmesi, sabır ve el becerisi gerektirmektedir. Ancak, örgü veya dokuma teknikleri hakkında deneyimli olmayanlar da Miyuki takı yapımı için kitaplar, videolar veya kurslar gibi kaynaklardan faydalanarak öğrenebilirler. Miyuki takı yapımı için gerekli olan malzemeler, boncuklar, takı aksesuarları ve takı yapım araçları gibi öğeler, takı malzemeleri satan mağazalardan veya online alışveriş sitelerinden temin edilebilir.

Miyuki Hangi Takılarda Kullanılır?

Miyuki boncukları, küçük boyutları ve yüksek kaliteleri sayesinde takı yapımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Miyuki boncukları, bilezikler, kolyeler, küpeler, yüzükler ve daha birçok takı türünde kullanılabilir. Ayrıca, Miyuki boncukları, diğer takı malzemeleri ile birleştirilerek farklı tasarımlar oluşturmak için de kullanılabilir. Miyuki boncukları, özellikle de toka ve püskül gibi daha küçük aksesuarlarda kullanıldığında, takılara sofistike bir dokunuş katar.

Miyuki boncuk ile yapılan başlıca takılar:

Miyuki boncukları, çeşitli takılar için kullanılabilir. İşte Miyuki boncukları kullanılarak yapılan başlıca takılar:

Miyuki bileklikler: Miyuki boncukları ile örülmüş bileklikler oldukça popülerdir ve farklı renklerde ve stillerde yapılabilirler.
Miyuki küpeler: Miyuki boncukları, zarif ve şık bir görünüm için küpelerde kullanılabilir.
Miyuki kolyeler: Miyuki boncukları ile örülmüş kolyeler, herhangi bir kıyafetle harika bir uyum sağlar.
Miyuki halhallar: Miyuki boncukları ile yapılan halhallar, her yaşa ve her tarza uygun olabilir.
Miyuki yüzükler: Miyuki boncukları, yüzüklerde kullanılarak şık bir görünüm elde edilebilir.
Miyuki anahtarlıklar: Miyuki boncukları, anahtarlıklarda kullanılarak şık ve benzersiz anahtarlıklar yapılabilir.
Miyuki broşlar: Miyuki boncukları, broşlarda kullanılarak sıradışı ve dikkat çekici broşlar yapılabilir.

Miyuki ile takı yapımında birçok örgü tekniği kullanılabilir. Dik açı örgü tekniği, peyote örgü tekniği, kare örme tekniği, balıksırtı örgü tekniği, tuğla örgü tekniği, elde tezgah işi bunlardan bazılarıdır.

İp ve deri ve başka malzemelerle birlikte kullanılarak tasarımlar yapılabileceği gibi, sadece miyuki boncuklar kullanılarak bileklik vb. takılarda yapılmaktadır.

Sadece miyuki boncuklar ile yapılan takılar o kadar göz kamaştırıcı durur ki uzaktan bakıldığında onu gümüş ya da altın birer mücevher olduğu izlenimi verir.

Miyuki boncuk nedir makalemi beğendiyseniz veya daha fazla merak ettiğiniz konu var ise yorum yapmayı unutmayın.
Diğer yazılarımı Makaleler sayfasından takip edebilir, İnstagram ve Facebook sayfalarımı beğenebilirsiniz.

Sevgiyle kalın.

28 yorum “Miyuki Boncuk Nedir?

 1. gökçe dedi ki:

  miyukiler çok pahalı ama muadil olarak gösterdiğiniz aiko silindir modeli de düzgün sırayla gidiyor ve boyutlarında pek fark göremedim internetten biraz baktım ama satış sağlayan bir site görmedim nereden bulabilirim acaba siz nereden aldınız cevaplarsanız çok sevinirim

  1. Takıhanem dedi ki:

   Merhaba Gökçe Hanım, maalesef Türkiye’deki ithalatçılar aiko boncukları getirtmiyorlar. Ayrıca Aiko boncuklar Miyuki boncuklara kıyasla biraz daha pahalı, getirtmeme sebeplerinden birisi bu olabilir. Biz yurt dışından Artbeads isimli eticaret sitesinden satın alıyoruz, sitelerinde her çeşit boncuk modelleri mevcut inceleyebilirsiniz.

 2. Özlem dedi ki:

  Merhabalar. Cok güzel ve açıklayıcı olmus yazınız emeginize sağlık. Ben de miyuki yaparken hangi ipi kullanıyorsanız benim ördüklerim yunusak oluyor sert durmuyor da. Bu konuda ne yapabilirim?

  1. Takıhanem dedi ki:

   geri dönüşünüz için teşekkürler Özlem hanım. Miyuki çalışmalarımızda nylbond takı ipi kullanıyoruz çıkan sonuç güzel oluyor.

 3. Hulya dedi ki:

  Merhaba Ben takı yapmaya yeni başladım ABD de yapıp satmak istiyorum. Ama orijinal miyuki boncuk hangi internet sitesinden nasıl alınır bilmiyorum. Bunu ayırt edebilmem için ürün kodu ve önereceğiniz bir internet sitesi var mı?
  Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Şimdiden teşekkür

  1. Takıhanem dedi ki:

   Merhaba Hülya Hanım,
   Şimdiye kadar internet üzerinden Miyuki siparişi vermediğimiz için “X” sitesi orjinal miyuki satıcısı diyemiyoruz maalesef. Genellikle Eminönü’nde olan resmi distribütöründen satın alıyoruz. İletişim sayfası üzerinden bizimle iletişime geçebilirseniz yönlendirme sağlayabiliriz.
   Sevgilerle.

 4. Sebnem kut dedi ki:

  Yüzüğünü kullaniyorum orjinal diye aldim ama karardi sabul veya dezenfektandan olabolirmi nasil temizlenir tskr

  1. takihanem dedi ki:

   Merhaba Şebnem Hanım,
   Maalesef son zamanlarda resmi distribütörden orijinal diye aldığımız Miyukilerde bile kararma/solma sorunları yaşamaya başladık.
   Japon üretici firmada yada Türkiye’ye getiren firmada bir problem var.
   Ayrıca ürünleri kullanırken mümkün mertebe krem, deterjan, parfümden vb. kimyasal temasından kaçınınız.

 5. Name dedi ki:

  Çok bilgilendirici bir yazı emeğinize sağlık. Merak ettiğim bir şey var, altın kolyelerimle kombinlemek için 24 ayar altın kaplama miyuki boncuktan satın alıp takı yapmayı planlıyorum ancak renginin solmasından endişeleniyorum üstelik fiyatı da diğer miyukilere göre daha pahalı. Acaba gerçek altınla mı kaplanıyor, rengi zamanla soyulup solar mı ve orijinal miyukiyi nereden temin edebilirim? Şimdiden çok teşekkürler 🙂

  1. takihanem dedi ki:

   Değerlendirmeniz için çok teşekkürler 🙂 Altın kaplama miyukiler de solma olmaz fakat taklit miyuki olması halinde solma, dökülme vb. sorunlarla karşılaşmak kaçınılmazdır. Gerçek altınla kaplanmıyor özel bir kimyasal ile 24 ayar altın görünümü veriliyor uluslararası miyuki kodu DB34’dür. Gerçek altınla ile çalışmak istiyorsanız Kuyumcu Kent’te bulunan altın atölyelerinden 11/0 ebatında gerçek miyuki boncuklarla birebir uyumlu altın boncuk üretimi yapılmaktadır. Oradan temin ederek gerçek miyuki boncuklarla birlikte çalışabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz

 6. yasmin dedi ki:

  yaziniz icin tesekkurler , merak ettigim gercek renkli miyuki boncuklarinjn rwngi zamanla soyulur mu, gecen yil alip bugun calismaya basladigim bir modelde kullanacagim lila renk boncugun gri renge soyuldugunu gordum, sahte mi buncuk acaba

  1. takihanem dedi ki:

   teşekkürler. Orjinal Miyuki boncuk soyulmaz ve rengi solmaz. Büyük ihtimal almış olduğunuz miyuki orijinal değil.

  2. Ahu öztaş dedi ki:

   Cok aydinlatici yazi olmuş

   1. takihanem dedi ki:

    teşekkürler.

 7. Yusufzafer dedi ki:

  Miyuki boncuk ile kum boncuk arasındaki farkı merak ettiğim için okudum yazınızı, açıkkayıcı ve bilgilendirici olmuş, kaleminize emeğinize sağlık… 🙂

  1. takihanem dedi ki:

   teşekkürler

 8. İlkay Çaylı dedi ki:

  Ne güzel anlatmışsınız, kaleminize sağlık. İzniniz olursa yazınızı sayfamda paylaşabilir miyim ?

  1. takihanem dedi ki:

   güzel yorumunuz için biz teşekkür ederiz. tabi ki paylaşabilirsiniz 🙂

 9. Şahsene özer dedi ki:

  Çok güzel yazı boncuk ve emek hakkında aydınlatmanız için teşekkürler izniniz olursa bende paylaşabilirmiyim sizden bahsederek teşekkürler

  1. takihanem dedi ki:

   güzel yorumunuz için biz teşekkür ederiz. tabi ki paylaşabilirsiniz 🙂

 10. Kübra dedi ki:

  Merhaba,
  Miyuki boncuktan yapılmış bir kolye aldım. Aldığım gün duşa girdim ve hafif pul gördüm tenimde. Miyuki boncuk solar mı?

  1. takihanem dedi ki:

   Merhabalar, gerçek Miyuki boncuk solmaz ve rengi bozulmaz. Almış olduğunuz ürün Miyuki olmayabilir veya taklit ürün olabilir. Miyuki takı olsun olmasın hijyen açısından, boncuklu hiç bir takı ile duşa girilmemesi tavsiyemizdir.
   Saygılarımızla

 11. Figen Kaya dedi ki:

  Aydınlattığınız için Teşekkür ederim

  1. takihanem dedi ki:

   rica ederiz

 12. Betul dedi ki:

  Emeğinize sağlık güzel bi makale olmuş teşekkürler

  1. takihanem dedi ki:

   teşekkürler

 13. Beyza Samiye dedi ki:

  yazı için teşekkürler.

  1. takihanem dedi ki:

   rica ederiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir